DHMİ Genel Müdür Yrd. Fatih ÇAKMAK Ziyaret Edildi

📍DHMİ Genel Müdürlüğü

DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Sn. Fatih ÇAKMAK beyi makamında Yönetim olarak ziyaret ettik.
Ziyarette üyelerimizin taleplerine ilişkin dosya sunarak desteğini istedik.
Sn Genel Müdür Yardımcımızın içten ilgi ve desteklerine teşekkür ederiz.

Sunduğumuz Dosyadaki Taleplerimiz:

 

SAYI  : 06-148-191/49                                                                                                             27/11/2023
Konu  : Mesleki Uzmanlığa Geçişler, Havacılık Tazminatı ve
Diğer Taleplerimiz.

Sayın Fatih ÇAKMAK
DHMİ Genel Müdür Yardımcısı

 İDARİ ÇALIŞANLAR OLARAK TALEPLERİMİZ:

 1. İdari Çalışanlarımızın mevcut unvanlarının iptal edilerek yerine “Havacılık Hizmetleri Uzmanı” unvanlarının ihdas edilmesi. (399 Sayılı KHK’nin 4. Maddesiyle değişiklik yapılması. (EK-Rapor)
 2. İşletme Hizmetleri ve İdari Çalışanlardan I sayılı ve II sayılı Cetvellere tabi kadro ve pozisyonlarda görev yapanların memuriyet hizmet sınıflarının “HAVACILIK HİZMETLERİ SINIFI” olarak değiştirilmesi. (EK-Rapor)
 3. HAVACILIK TAZMİNATI Gruplarının tek gruba düşürülmesi.
 4. Temel Ücretlerde artırıma gidilerek skala ayarlaması yapılması.
 5. Havacılık tazminatının emekliliğe yansıtılması için mevzuat değişikliği yapılması.
 6. Tamamlayıcı Sağlık Sigortasının uygulamaya geçirilmesi.
 7. Bireysel Emeklilik katkılarının milli maliyetlere dahil edilmesi.
 8. 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 68/B Maddesindeki yasa hükmüne uygun olarak süre şartı tamamlayanların 1’inci 2’inci 3’üncü ve 4’üncü derece kademe ilerlemesi yapılması.
 9. Memur, Muhasebeci ve Şef ünlarında görevde yükselme sınavı açılması.
 10. Ödül Yönetmeliğinin uygulamaya konulması.
 11. Memur/VHKİ/Bil.İşl./Muhasebeci’lerin idari nitelikteki Şube Müdürlüğü sınavlarına katılması.(Örnek: Adalet Bakanlığı Personeli Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği)
 12. İdari çalışanların yurtdışı eğitimlere gönderilmesi. (DHMİ’de tüm çalışanların görev yaptığı birimler ve unvanlar dikkate alınarak EUROCONTROL, ICAO ve diğer ilgili kuruluşlar bünyesinde sunulan yurtiçi-yurtdışı eğitimlere, staj ve öğrenimlere daha etkin ve geniş bir yelpazede katılmasının sağlanması.)
 13. ATC istihdamında kurum içi sınav açılarak yaş sınırının 35 olarak uygulanması.
 14. Havacılık Yönetimi ile Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Bölümlerinden mezunların İşletme birimlerinde değerlendirilmesi.
 15. Matematik/İstatistik mezunlarına Matematikçi/İstatikçi unvanının verilmesi.
 16. Kazanılmış davalarda dikkate alınarak; İdari birimlerde Şef veya Şube Müdürü olarak vekalet edenlere 657 sayılı DMK’nun 86. maddesi gereğince Vekalet Ücreti Ödenmesi.
 17. Eğitim Şeflikleri/Şube Müdürlükleri kurulması.
 18. CİMER, ALO DHMİ ve Diğer Yolcu Talepleri için Kurumsal İletişim Başkanlığının Havalimanlarında birimleri kurulması.
 19. Kendi unvanında görev yapamayan personele(sağlık raporu alarak) “MEMUR” unvanı verilmesi uygulamasının kaldırılması.
 20. Muhasebeci unvanında bulunanlara da Mali İşler Şef Vekilliği verilmesi.

1/1

 ÖNERİLEN HAVACILIK HİZMETLERİ UZMANI

Birimlerde idari çalışanların kendi ünvan durumları dikkate alınarak yapılacak değerlendirme sonrasında Havacılık Hizmetleri Uzmanı/Havacılık İnsan Kaynakları Uzmanı/Havacılık Satın Alma ve İkmal Uzmanı/Havacılık Pazarlama ve Ticaret Uzmanı/Havalimanı Nöbetçi Uzmanı/Havalimanı VIP Uzmanı/Havacılık KÖİ Uzmanı/Havacılık Maliyet Uzmanı ünvanlar ile üst yönetimdeki birim başkanlıkalrının ise Havacılık İşletme Hizmetleri Başkanı /Yrd. /Havacılık İnsan Kaynakları Başkanı/Yrd. /Havacılık I. Hukuk Müşaviri /Havacılık Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanı/Havacılık İnovasyon Başkanı/Yrd. /Havacılık İç Denetim Başkanı/Yrd. /Havacılık Tedarik Yönetim Başkanı/Yrd. /Havacılık Destek Hizmetleri Yönetimi Başkanı/Yrd. /Havacılık Pazarlama ve Yatırımcı İlişkileri Başkanı/Yrd. /Havacılık Finans Başkanı/Yrd. /Havacılık İletişim Başkanı/Havacılık Başmüfettiş/ Havacılık Müfettiş Yrd. /Havacılık Müşaviri şeklinde değişiklik önerilerimiz DHMİ’nin takdirindedir.

ÖNERİLEN UNVAN/KADROLAR

İşletme Hizmetlerinde ve İdari Birimlerdeki İdari Çalışanların unvanlarının birimlere göre Havacılık Hizmetleri Uzmanı olarak kadro ihdası talebimizdir. Buna dair 399 sayılı KHK’nin 4. Maddesi gereğince Cumhurbaşkanı Kararıyla kadro iptali ve ihdası sonucu kurumlararası geçişin önü kapatılacağı gibi, çalışanlarımızda kurumsal aidiyet bilinci en üst seviyeye çıkacak ve uluslararası işletme faaliyetlerinde rekabet gücümüz çok yüksek olacaktır.

ÖNERİLEN HİZMET SINIFI

            DHMİ Genel Müdürlüğünüzde İşletme Hizmetleri ve İdari Çalışanlardan I sayılı ve II sayılı Cetvellere tabi kadro ve pozisyonlarda görev yapanların memuriyet hizmet sınıfları “HAVACILIK HİZMETLERİ SINIFI” olarak değiştirilmesi ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 36. Maddesinde gerekli düzenleme yapılması Kuruluşun insan kaynaklarında önemli bir yenileme ve havacılık sektöründe uluslararası işletme faaliyetlerinde önemli bir güce sahip olacaktır.

Genel Değerlendirme  

Hızlı gelişen havacılık sektöründe, Kuruluşunuzun misyon, vizyon ve stratejik hedefleri doğrultusunda insan kaynakları yönetiminde inovasyonun hızlı gerçekleşmesiyle güçlü insan kaynağımızla ulusal ve uluslararası alanda faaliyetlerimizle işletmekte olduğumuz Havalimanlarında niteliği yüksek insan kaynağı ile dünyada lider kuruluş olma yolunda büyük fırsatlar elde edilebilir.

Genel olarak bu değişim, bürokrasi yapısından uzak, diğer kurumlarda çalışanların Kuruluşunuza naklen geçişlerini engelleyecek, çalışanlarımızın  Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatı (EUROCONTROL)’ndan alacağı ücretlerde dengesizlik ortadan kalkacak, yükseköğretim kurumlarından havacılık sektörüne uygun mezunların işe alınmalarıyla kuruluşumuz daha teknik bir alt yapıya kavuşacak ve faaliyetlerini ticari esaslara göre yürütme de farkındalığın hızlı yerleşmesiyle gelecek projeksiyonunda işletme kârlarımız daha da artacaktır.

DHMİ İşletme Hizmetleri tarafında çalışanların ünvan yapılarının yenilenmesi (inovasyonu), havacılık sektörüne entegrasyonu ülkemiz sivil havacılığının diğer ülkelere örnek olarak yapılması DHMİ’nin dünyada lider kuruluş olmasında büyük bir fırsatı yakalamış olacaktır.

Genel olarak havacılık sektörüne uygun ünvan yapısının entegrasyonuyla Havacılık Tazminatında adaletli bir paylaşım sonucu çalışanlar arasındaki iş barışına da katkı sağlayacaktır.

Sonuç olarak bu raporumuzun; Havacılık Sektöründe Ülkemizin tekel durumuyla jeopolitik coğrafi konumu dikkate alındığında dernek olarak hedef kitlemiz ve üyelerimiz için talep ettiğimiz İnsan Kaynakları Ünvan Yapısında İnovasyon dediğimiz bu yenileşim, DHMİ’nin çalışanlarında büyük mutluluk sağlayacağı ve insan kaynağında yetkinliği ve niteliği artıracağı dikkate alındığında bu yeni ünvan yapısının hayata geçirilmesini talep etmekteyiz.

Gereğini saygılarımızla arz ederim.                                                    

 2/2

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
"

Ігровий автомат Nitropolis 3 — це найновіше доповнення до франшизи Nitropolis

Після близького зіткнення з сержантом Нітро Вулфом у попередніх версіях Nitropolis 2 банді довелося поспішно тікати з міста. Вони знайшли гарне місце на півдні, де прийняли свій пустотливий спосіб життя. Ось тут і починається пригода ігрового автомата Nitropolis 3 у казино www.postgg.com.

Як і слід було очікувати, якщо ви грали в попередню версію, слот Nitropolis 3 має оригінальний дизайн і чудові додаткові функції, а ігровий процес надзвичайно веселий. Він оснащений 6 барабанами та 4 рядами, які можна розширити до максимум 8. Ставки починаються лише від 0,20$ і можуть доходити до 50$ за обертання. Найбільша виплата в грі в 50 000 разів перевищує загальну ставку.

"